Ми прочитали книгу нутриціологині Оксани Соколової «Здоровий раціон для кращої версії себе» від видавництва Vivat  й готові поділитися принципами здорового зниження ваги. 

Людина, яка не засвоїть основних правил зниження ваги, швидко вирішить, що її дії не дають користі, і повернеться до колишнього харчування і способу життя. У результаті її вага не лише дуже швидко відновиться, але може навіть перевищити початкову, як часто буває під час обмежувальних дієт.

Щоб схуднути правильно, вагу треба знижувати поступово й повільно — на 1 кг за тиждень. При цьому важливо, щоб новий спосіб життя і харчування не завдавав емоційних переживань і мук, не формував відчуття голоду й стресу. 

Застосовуючи будь-які схеми харчування, не чекайте див, не сподівайтеся на миттєвий ефект, не голодуйте, не сидіть на дієтах тривалий час, не виснажуйте себе фізичними вправами. Організм не пробачить вам жорстких методів — почнуться гойдалки, коли людина скидає 1 кг, а потім набирає 2 кг. Це небезпечно тим, що жирові клітини запам’ятовують такий стан і потім складно повернутися до бажаної ваги та тримати її постійно, без напруги.Підвищення маси тіла — це завжди зниження якості життя, здоров’я, шлях до багатьох небезпечних хвороб. Це зовсім не означає, що треба сідати за обідній стіл із калькулятором і підраховувати калорії щоразу, коли їсте. Але треба завжди пам’ятати: якщо сьогодні був «смачний» похід у гості, то завтра потрібно зробити м’яке розвантаження, прибрати з раціону сіль, додати фізичне навантаження, сходити в лазню — робити все, що розжене метаболізм. У розвантажувальні дні не слід допускати відчуття голоду, адже це сильний стресовий чинник. Організм потребує заповнення шлунка, вимагає їжі. Отже, його потрібно обдурити й замість наваристого борщу, смаженої картоплі й жирного стейка запропонувати йому овочевий салат, заправлений рослинною олією, варене яйце, шматочок риби або м’яса, але без солі й вуглеводів, щоб організм швидко позбувся зайвої рідини.


Одна з головних тез, на які спираються ефективні методи схуднення, — їжа має бути максимально різноманітною і смачною. Тож основні принципи здорового зниження ваги:


1. Їжте повільно, ретельно пережовуючи їжу. Сигнали про насичення організму надходять у головний мозок тільки через 20–30 хвилин після початку приймання їжі.

2. Уникайте алкогольних напоїв — вони висококалорійні й сприяють підвищенню апетиту.

3. Не захоплюйтеся споживанням великої кількості рідини після 19:00 — вода, хоч і не містить калорій, але може провокувати набряки.

4. Пам’ятайте, що рідкі, але надмірні приймання їжі, особливо на ніч, працюють на ожиріння.

5. Не їжте перед телевізором.

6. Прагніть до збільшення фізичної активності в будь-якому її прояві.

7. Регулярно зважуйтеся вранці, бажано натщесерце — аналізуйте динаміку маси тіла й зіставляйте її з вашим харчуванням для виявлення небажаних продуктів і страв.

8. Спіть 7–8 годин на день — недосипання сприяє розвитку ожиріння.

9. Їжте достатньо для себе, щоб не відчувати голоду.

10. Потерпіть два-три дні без солодкого, кави, алкоголю, дайте можливість кишківнику позбутися нездорової мікрофлори, яка вимагає цих продуктів. Тільки не прибирайте всі допінги в один день, змінюйте свої звички повільно, спокійно, але впевнено.